Jak uprawiać Ostrokrzew kolczasty – porady dla zielonych
Ostrokrzew kolczasty jest krzewem ozdobnym, który warto zasadzić w swoim ogrodzie. Jest bardzo łatwy w uprawie i dobrze znosi temperatury ujemne. Ostrokrzew polecany jest do małych ogrodów, a także nadaje się na żywopłoty. Gałązki tej rośliny często wykorzystywane są jako ozdoba w okresie Świąt Bożego Narodzenia lub do dekoracji wieńców. Dowiedz się, jak powinno pielęgnować się ostrokrzew.
Jak wygląda ostrokrzew kolczasty?
Ostrokrzew kolczasty ma zimozielone, sztywne liście, zakończone cienkim, ostrym końcem. Kwitnie od maja do czerwca, tworząc dwupienne i białe kwiaty – aby owocowały, trzeba posadzić zarówno formę żeńską, jak i męską. Na żeńskich krzewach pomiędzy liśćmi zawiązują się czerwone owoce, które są trujące dla ludzi, ale stanowią pokarm dla ptaków. Ostrokrzew rośnie do 6 metrów wysokości w Polsce, a w krajach o łagodnym, wilgotnym klimacie dorasta do 20 metrów.
Uprawa ostrokrzewu
Ostrokrzew nie ma dużych wymagań i jego uprawa jest stosunkowo łatwa. Roślina preferuje glebę kwaśną, żyzną i niezbyt ciężką. Podłoże może być lekko wilgotne lub umiarkowanie suche. Ostrokrzew kolczasty dobrze znosi upały i jest mrozoodporny. Możne z powodzeniem być posadzony w cienistym miejscu w ogrodzie. Roślinie tej nie przeszkadza intensywne cięcie, więc można posadzić ją w doniczkach na tarasie oraz nadawać jej różne kształty np. kuli lub stożka. Dzięki przycinaniu z ostrokrzewu można zrobić gęste żywopłoty.
Rozmnażanie
Rozmnażanie ostrokrzewu z nasion jest trudne, ponieważ potrzebują one około 2 lat na wykiełkowanie. Niestety z nasion można rozmnażać tylko gatunki, więc siewki odmian mogą nie zachowywać cech rośliny matecznej. Łatwym i prostym sposobem na rozmnażanie ostrokrzewu są sadzonki. Można to robić z końcem lata lub z początkiem jesieni. Sadzonka powinna mieć około 15 cm-20 cm i przed posadzeniem trzeba usunąć kilka dolnych listków. Zanim przesadzimy ją do podłoża, warto zanurzyć podstawę w ukorzeniaczu. Następnie umieszczamy ją w doniczce i przenosimy do lekko zacienionego, ciepłego miejsca. Wiosną następnego roku rozmnażanie ostrokrzewu zostanie zakończone i będziemy mogli roślinę przesadzić do stałej lokalizacji.
Choroby ostrokrzewu
Ostrokrzew kolczasty nie jest rośliną odporną na choroby czy szkodniki. Możemy wyszczególnić największych wrogów rośliny, a są nimi:
- Miniarki – to owady, których larwy wygryzają miąższ ze środka liścia, przez co w uszkodzone miejsce dostaje się powietrze (czego efektem są szare plamy na liściach). Szkodniki te usuwa się specjalistycznymi preparatami.
- Przylepnica szklarniowa – szkodnik ten zanieczyszcza liście, hamując przy tym wzrost rośliny. Zwalczanie przylepnicy najlepiej zacząć w okresie od listopada do lutego. Najskuteczniejszym środkiem będzie preparat, który zawiera olej parafinowy.
- Grzyby – atakują liście, na których pojawiają się brązowe oraz czarne plamy. Co więcej, kiedy jest dużo wilgoci, mogą one zaatakować korzenie, co prowadzi do zgnilizny rośliny. Do zwalczania grzybów, najlepiej użyć fungicydów.