Szpachlowanie ścian – z czym to się je i ile kosztuje?

Szpachlowanie jest ważnym elementem, kiedy chcemy, by nasze ściany były równe i gładkie, a nowa farba czy tapeta prezentowała się doskonale. Ta prosta czynność wymaga dużej precyzji oraz cierpliwości i można wykonać ją we własnym zakresie. Zobacz, jak szpachluje się ściany i co będzie Ci potrzebne.

Przygotowania do szpachlowania

Przed szpachlowaniem ścian należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia oraz zabezpieczyć pomieszczenie, by szlifowana gładź szpachlowa nie pozostawała na różnych meblach czy sprzętach. Dodatkowo trzeba starannie zakryć karnisze, parapety czy podłogi. Tak przygotowane pomieszczenie będzie łatwiejsze do posprzątania. Następną rzeczą, którą musimy zrobić to przygotowanie ścian. Kiedy stare powłoki malarskie lub tynki kruszą się, musimy zeskrobać je za pomocą ostrej szpachelki. Po zrobieniu tych czynności zabieramy się za czyszczenie ścian z kurzu i innych zabrudzeń. Możemy zrobić to za pomocą czystej szczotki lub odkurzacza.  Tak przygotowane podłoże możemy zagruntować, potrzebny nam będzie do tego środek gruntujący oraz pędzel. Szeroki pędzel maczamy w gruncie i nakładamy preparat na całą powierzchnię ściany – aplikujemy go w sporych ilościach, dokładnie wcierając w podłoże. Przed docelowym szpachlowaniem powinniśmy zadbać o naprawę pęknięć, rys, ubytków, do których można wykorzystać elastyczną masę naprawczą. Dodatkowo musimy zabezpieczyć narożniki profilami aluminiowymi. 

Szpachlowanie ścian – zrób to sam

Po uzupełnieniu wszystkich ubytków i wykonaniu narożników, przystępujemy do nałożenia masy szpachlowej. Przygotowana lub gotowa masa nie może posiadać żadnych grudek, dlatego trzeba dokładnie ją wymieszać. Masę szpachlową nakładamy na ścianę za pomocą szerokiej pacy i szpachelki. Nakładanie rozpoczynamy od rogu ściany, najlepiej zaczynając od dołu do góry. Pojedynczym, ciągnącym ruchem za pomocą pacy nakładamy na powierzchnię ściany, a następnie zbieramy jej nadmiar. Maksymalna grubość zaprawy nie powinna przekraczać 4 mm. Możemy stosować 2 metody szpachlowania, na sucho lub mokro. Jeśli stosujemy metodę na mokro, może od razu przystąpić do nakładania kolejnej warstwy, a jeśli na sucho, musimy odczekać, aż ściana będzie zupełnie sucha. Po związaniu pierwszej warstwy możemy nanieść drugą, która służy do ostatecznego wygładzania ścian. Zastosujemy tutaj gładź szpachlową, która jest łatwa w szlifowaniu i ma krótszy czas wiązania. Gdy wszystko wyschnie, możemy przystąpić do szpachlowania ścian za pomocą zwykłego papieru ściernego o granulacji 100-150. Szlifowanie zaczynamy od rogów ścian, pracując systematycznie od góry do dołu, wykonując okrężne ruchy. Dzięki temu otrzymamy gładkie ściany, perfekcyjnie przygotowane do malowania lub tapetowania.

Ile kosztuje szpachlowanie ścian?

Cena szpachlowania wraz z materiałami może nas kosztować od 60 do 80 złotych za metr kwadratowy. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie samemu pracy, będziemy mogli troszkę zaoszczędzić. Za opakowanie gładzi sypkiej, która waga wynosi 20-25 kg, zapłacimy od 40 do 50 złotych. Opakowanie 5 kg gotowej zaprawy kosztuje od 15 do 20 złotych. Dodatkowo musimy doliczyć cenę narożników aluminiowych i innych potrzebnych narzędzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *