Porady
Panele podłogowe – poradnik w ich układaniu. Ułóż panele samemu!

Panele podłogowe – poradnik w ich układaniu. Ułóż panele samemu!

Wymiana paneli podłogowych zalicza się do prostych prac remontowych. Możesz ułożyć je samemu w kilka godzin bez pomocy specjalisty. Montaż paneli usprawnia system mocowania na tzw. klik, więc nie wymaga to wcześniejszego doświadczenia. Jednak, żeby zabrać się do pracy, potrzebujesz poznać kilka podstawowych zasad, aby efekt Twoich starań posłużył Ci kilkanaście lat. Dowiedz się, jak układać panele podłogowe.

Przygotowanie podłoża

Montaż paneli podłogowych musisz zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Powinno być ono czyste, suche oraz równe. Panele ułożone na nierównym podłożu mogą się przesuwać, otwierać lub pękać w miejscach łączenia. Następnie rozkładamy folię paroizolacyjną na całą powierzchnię podłogi. Przy ścianach folia powinna wystawać na wysokość 10 cm ściany. Kolejne pasy rozkładamy na 20 cm zakładkę i miejsca styku przyklejamy taśmą klejącą. Kiedy już to zrobimy, możemy zacząć układać izolację akustyczną. Bezpośrednio na folię paroizolacyjną rozłóż warstwę pianki, płytę korkową lub płytę XPS. Jeśli decydujemy się na panele z laminatu, które posiadają warstwę izolacyjną, to nie układamy pod nimi materiału wyciszającego. 

Układanie pierwszego rzędu paneli

Jak układać panele względem okna? Powinno się je kłaść równolegle do kąta padania światła. Układanie paneli rozpoczynamy od lewego rogu końca pomieszczenia. Najpierw usuń pióro lub wpust, który chcesz użyć na pierwszy rząd. Następnie ułóż panele przy ścianie obciętą krawędzią i połącz stronami czołowymi. Przy ścianach należy zachować odstęp od 10 do 15 mm, ze względu na to, że ten materiał wykończeniowy pracuje, czyli rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatur. W celu zachowania odstępu użyj klinów dystansowych lub rozpórek i dociągnij panele leżące przy ścianie. Na końcu rzędu ostatni element trzeba zazwyczaj dociąć. Możesz to zrobić przy użyciu wyrzynarki lub piły tarczowej. Pamiętaj, by dobrze odmierzyć ostatni panel, który docinasz – tak, aby nie był on krótszy niż 40 cm. 

Montaż kolejnych rzędów

Czas dowiedzieć się, jak układać panele w kolejnych rzędach. Rozpocznij od elementu, który pozostał po panelu dociętym z poprzedniego rzędu. Do krótkiego boku dołącz kolejne panele, aż utworzy się odpowiednio długi pas. Taki rząd dopasuj do już ułożonej linii i zepnij ze sobą. Możliwy jest także montaż scalania pojedynczo, wówczas kładziemy panel w wybranym miejscu i robimy zatrzask, dobijając go gumowym młotkiem przy pomocy drewnianego klocka. Ostatni rząd paneli zazwyczaj wymaga docięcia wzdłuż dłuższej krawędzi. W tym celu musisz koniecznie zmierzyć szerokość, uwzględniając szczelinę dylatacyjną i dociąć poszczególne elementy.  

Montaż listew przypodłogowych – prace wykończeniowe

W pierwszej kolejności odcinamy wystającą folię paroizolacyjną za pomocą nożyka do tapet, a szczeliny maskujemy listwami przypodłogowymi. Listwy przykręca się do podłoża za pomocą kołków rozporowych, aby się nie ruszały. Można również przykleić je w przypadku nierównych ścian. W ten sposób wyeliminujemy szczeliny na nierównościach i zapewnimy trwałe przyleganie do powierzchni ściany. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *