Budownictwo
Projektowanie ogrodu nie musi być trudne – praktyczny poradnik

Projektowanie ogrodu nie musi być trudne – praktyczny poradnik

Jeśli chcesz mieć piękny ogród, to koniecznie go zaprojektuj, zanim przystąpisz do pracy. Możesz tego dokonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców. Podpowiadamy jak zaprojektować ogród, aby był piękny i funkcjonalny.

Jak zaprojektować ogród przed domem

Projektowanie to najważniejszy etap tworzenia ogrodu. Nigdy nie zaczynaj od sadzenia, ponieważ w ten sposób nabawisz się tylko chaosu i późniejszego przesadzania. Na początku zastanów się, jak zaprojektować ogród marzeń. Pomyśl, czy chcesz uprawiać krzewy, drzewa, kwiaty a może chcesz zrobić ogródek warzywny. Pamiętaj, że podstawą każdego ogrodu jest funkcjonalność. Zaplanuj go tak, aby korzystanie z niego było wygodne i żeby każdy członek rodziny mógł znaleźć tam przestrzeń dla siebie. Ogród służy tylko do pielęgnacji roślin, ale jest także miejscem spotkań i relaksu. 

Samodzielne projektowanie ogrodu

Jeśli posiadamy trochę inwencji, możemy samodzielnie przystąpić do tego zadania Jak zaprojektować ogród przed domem? Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić to nanieść na kartkę wszystkie pomiary działki, granice, parametry wszystkich występujących elementów na terenie, czyli drzew, budynków, nawierzchni. Następnym krokiem jest zrobienie tzw. podkładu, czyli zrzutu naszej działki w odpowiedniej skali. Jeśli uda nam się to zrobić, dalej powinno pójść łatwo. Wyciągnij swój projekt i zacznij nanosić na niego wszystko, co chcesz, by znalazło się w ogrodzie np. ścieżki, grill, plac zabaw, pergola, taras, altana itd. Gdy już wszystko jest gotowe, możesz ustalić linie trawanika, jak powinna przebiegać oraz jaką powierzchnię ma zajmować. Dopiero gdy już to zrobisz, możesz planować, gdzie będą rośliny i warzywa. 

Zlecenie wykonania projektu firmie ogrodniczej

Ten sposób jest zdecydowanie lepszy niż wykonanie wszystkiego samemu. Profesjonalista ma umiejętności i potrafi przewidzieć, jaką wielkość mają dane rośliny. Możesz spodziewać się, że ogród przed Twoim domem będzie wyglądał tak, jak sobie wyobraziłeś, a może nawet lepiej. Pewnie zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedniego projektanta? Przede wszystkim możesz popytać znajomych, którzy mają już piękny ogród lub obejrzeć w internecie oferty firm. Jeśli któraś Ci się spodoba, zaproś ją na swoją działkę. Pierwsze rozmowy z projektantami dotyczą zazwyczaj ceny. Jeśli nam odpowiada, wtedy przyjeżdżają oni na działkę i wykonują potrzebne pomiary oraz rozeznanie warunków glebowych i klimatycznych. Projektant przeprowadzi z nami wywiad odnośnie systemu nawadniającego i oświetlenia. Wiele rozmów i ustaleń pomaga projektantowi osiągnąć idealną propozycję. Jeśli chcemy uniknąć konieczności wybierania roślin, a realizacje tego projektanta nam się podobają, to po prostu, zlećmy mu projekt samodzielny, na pewno będziemy zadowoleni. 

Ile zapłacimy za projekt ogrodu?

Cena projektu zależy głównie od zakresu jego opracowania i wielkości działki. Przeciętny plan kosztuje kilka-kilkanaście złotych za metr kwadratowy powierzchni działki. Zazwyczaj cena projektu zagospodarowania działki o powierzchni 2000 m2 to koszt 2500-5000 tys. złotych. W sytuacji, gdy opracowanie jest bardzo szczegółowe, koszt może sięgnąć nawet 10 000 złotych. Jeśli jednak marzy Ci się piękna aranżacja wokół domu, a nie wiesz jak zaprojektować ogród, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *