Budownictwo
Tynkowanie ścian – co to jest i ile kosztuje?

Tynkowanie ścian – co to jest i ile kosztuje?

Tynkowanie ścian poprawia wygląd naszego mieszkania i zabezpiecza przed działaniem wilgoci oraz chroni przed ogniem. Koszt wykonania może być niski, gdy zabierzemy się za pracę samemu. To zadanie nie jest zbyt łatwe, ale przy odrobinie wprawy może sporo zaoszczędzić. Nauczymy Cię jak nakładać tynk w kilku krokach.

Wybór odpowiedniego tynku

Tynki kupimy w każdym sklepie budowlanym, mogą być to tynki gipsowe lub gipsowo-wapienne. Tynk gipsowy zazwyczaj wykorzystuję się w pomieszczeniach suchych takich jak salon, korytarz, sypialnia. Można nakładać go na beton komórkowy, pustaki czy cegłę. Z kolei tynk cementowo-wapienny stosuje się w pomieszczeniach wilgotnych w łazienkach czy kuchniach. Idealnie nada się też jako podkład pod płytki ceramiczne.

Tynkowanie ścian – zrób to sam

Pierwszą rzeczą, którą musimy wykonać przed tynkowaniem, jest przygotowanie podłoża. Czyścimy z nadmiaru kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogłyby osłabić przyczepność tynku do ściany. Powierzchnię ściany należy dokładnie oczyścić i usunąć z niej odpadający tynk, farbę czy tapetę. Drugą rzeczą jest zagruntowanie podłoża i pozostawienie do wyschnięcia. To jakiego gruntu użyjemy, zależy od materiału, z jakiego wykonane są ściany, np. grunt do betonu zawiera piasek kwarcowy zwiększający przyczepność warstw tynkarskich. Grunt można nakładać pędzlem malarskim lub wałkiem. Dodatkowo przed przystąpieniem do tynkowania trzeba zabezpieczyć wszystkie narożniki nierdzewnymi profilami ochronnymi. 

 

Po przygotowaniu podłoża zabieramy się za zaprawę tynkarską. Zaprawa musi być rozrobiona w odpowiednich proporcjach, tak jak mamy napisane na etykiecie producenta. Masa tynkarska nie może mieć żadnych grudek, więc do tego możemy użyć mieszadła wolnostojącego lub wiertarki z końcówką mieszającą. Musimy pamiętać, że tynk gipsowy, jak i cementowo-wapienny ma trzygodzinny czas przydatności. Po upływie tego czasu gips zacznie wysychać, co uniemożliwi dalsze wykonywanie pracy, dlatego ważne jest, by robić go tyle, ile jesteśmy w stanie użyć w ciągu 3 godzin.

Samodzielne tynkowanie ścian

Przygotowaną zaprawę można nakładać ręcznie lub mechanicznie za pomocą odpowiedniego agregatu. Kiedy wybieramy nakładanie ręczne, należy zaprawę nanosić na ścianę pionowymi ruchami dół-góra. Liczba warstw zależy od rodzaju tynku. Jeśli trzeba będzie nałożyć więcej niż jedną powłokę, musimy pamiętać, by odczekać, aż powierzchnia całkowicie wyschnie. Mokry tynk rozprowadza się po ścianie za pomocą łaty tynkarskiej H. Po związaniu wyrównuje się wszystkie nierówności łatą trapezową, po czym zaciera pacą styropianową, filcową lub gąbką. Zacieranie i wygładzanie powierzchni powtarzaj do momentu, aż stanie się ona gładka. 

Ile kosztuje tynkowanie?

Cena tynkowania zależna jest od tego, czy będziemy robić to sami, czy zatrudnimy fachowców. Cena rynkowa wykonania tynkowania ręcznego jest różna, waha się od 20 do 25 złotych za metr kwadratowy. W przypadku tynkowania maszynowego wynagrodzenie jest wyższe, zazwyczaj w przedziale 30-40 złotych za metr kwadratowy. Jeśli będzie wykonywać tę czynność sami, to zapłacimy wyłącznie za materiały potrzebne do pracy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *