Porady
Jak obliczyć metry kwadratowe?

Jak obliczyć metry kwadratowe?

Masz zamiar malować pokój lub położyć panele, ale zastanawiasz się, ile kupić produktów, ponieważ nie wiesz jak obliczyć metry kwadratowe? Większość wiedzy zdobytej w szkole wyleciała z głowy, choć niektóre jej elementy mogą okazać się przydatne na co dzień. Podpowiadamy, jak skutecznie otrzymać dane pomiary w metrach kwadratowych.

Jak obliczyć metry kwadratowe

W przypadku powierzchni prostokątnych sprawa jest prosta. Wzór na pole prostokąta to: P=a*b, gdzie, a i b to długości boków prostokąta. Powinniśmy pamiętać, że mnożąc przez siebie długość boków, czyli a*b, aby otrzymać metry kwadratowe, ich wymiary muszą być podane w metrach. Inaczej sprawa wygląda z powierzchnią o skomplikowanych wzorach np. wcięciach. Wtedy dobrze jest podzielić powierzchnię na mniejsze prostokąty i obliczyć wszystkie pola każdego z nich, a później dodać je do siebie.                                      

Jak obliczyć metry kwadratowe powierzchni z dziurami? Najpierw trzeba obliczyć pole całej powierzchni, a potem od wyniku odjąć pole powierzchni dziury. Czasem zdarza się, że musimy znać wartość powierzchni elementów o innych kształtach, np. trójkąta albo koła. W przypadku trójkąta trzeba posiadać długość jego podstawy oraz wysokość. Żeby obliczyć pole powierzchni, należy pomnożyć przez siebie podstawę i wysokość, a następnie podzielić to przez dwa. Aby wynik otrzymać w metrach kwadratowych, trzeba oba wymiary podać oczywiście również w metrach.

Aby obliczyć pole powierzchni koła, należy znać długość jego promienia, czyli odcinka między środkiem koła a dowolnym punktem na jego obwodzie. Promień jest też równy połowie średnicy tego koła. Pole powierzchni koła oblicza się podnosząc długość promienia do kwadratu, a następnie mnożąc to przez liczbę Pi, która wynosi ok. 3,14. Tutaj również należy pamiętać o podstawieniu do obliczeń długości mierzonej w odpowiednich jednostkach miary.

Jak obliczyć liczbę paneli na podłogę?

Powiedzmy, że wiemy, że pokój ma 20 metrów kwadratowych, to możemy obliczyć, ile paneli potrzebujemy na podłogę. Zakładając, że w opakowaniu mieści się 7 sztuk paneli, których ilość metrów kwadratowych wynosi 1,548 – to obliczenia wskazują, że potrzebowalibyśmy 12,19 opakowań, co po zaokrągleniu daje nam 13. Panele kupujemy na pełne paczki. To obliczenie nie będzie jednak odpowiedzią na pytanie, ile paneli rzeczywiście będziemy potrzebowali. Profesjonalni  fachowcy przypominają, że w trakcie układania konieczne jest ich przycinanie. To sprawia, że miejscami, zamiast używać pozostałego nam niewielkiego fragmentu, będziemy woleli zacząć od pełnej deski. Nie unikniemy sytuacji, szczególnie w pomieszczeniach o różnych  długościach i szerokościach, że część pozostałych paneli nie będzie nadawała się do ich używania. W takim wypadku trzeba będzie kupić około 15 paczek. Na szczęście na stronie wielu producentów znajdują się specjalne kalkulatory, które zajmują się przeliczaniem odpowiedniej powierzchni na metry kwadratowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *