Porady
Jak urządzić lustro w łazience?

Jak urządzić lustro w łazience?

Lustra znajdziemy w każdej łazience, jednak nie we wszystkich wyglądają one tak samo. Możemy spotkać odbicia małe, duże, stojące, wiszące, podświetlane. Lustra w łazience nie służą tylko do przeglądania się podczas porannej toalety, ale stanowi także element dekoracyjny. Dowiedz się, jakie lustro wstawić do swojej łazienki. 

Lustro nad umywalką

Z lustra w łazience korzystamy codziennie, m.in. myjąc się czy czesząc włosy. Żeby wygodnie nam się spoglądało, powinno ono wisieć na odpowiedniej wysokości. Dolna krawędź lustra powinna znajdować się 20 cm od umywalki. Dodatkowo, powinno ono być zawieszone na takiej wysokości, żeby najwyższa osoba w domu mogła zobaczyć całą swoją głowę. Nie powinna nachylać się lub stawać na palcach, by się zobaczyć. Aby zadowolić wszystkich mieszkańców, powierzchnia odbicia powinna być powieszona dostatecznie nisko i równocześnie wysoko. Lustro łazienkowe dobrze wygląda, kiedy jest nieco węższe od umywalki. Jeśli zlew znajduje się we wnęce w zabudowie z blatem, można zrobić lustro na całą jej szerokość. 

Lustro nad dwiema umywalkami

W dużych łazienkach, kiedy są zamontowane dwie umywalki, odległość między lustrami może być duża. Zależnie od aranżacji łazienki można wykorzystać dwa lustra nad każdą umywalką. Powinny być one tej samej wielkości oraz wykończone w identyczny sposób. Wysokość trzeba dopasować tak jak w przypadku lustra pojedynczego. Innym wyborem może być też jedno duże lustro łazienkowe, które będzie wisiało nad obiema umywalkami. 

Lustro z oświetleniem 

Najwięcej czasu przed lustrem spędzają kobiety, robiąc sobie makijaż, ale również mężczyźni potrafią spędzać przy nim dłuższą chwilę np. podczas pielęgnacji zarostu. Czynności te wymagają precyzji, przy której potrzebna jest dobra widoczność. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne oświetlenie do łazienki nad lustro. Przeważnie do jego wykonania stosuje się lampy przysufitowe. Choć posiadają one mocne światło, to i tak nigdy nie będą tak samo skuteczne, jak oświetlenie, które przeznaczone jest wyłącznie do tego celu. Są to tak zwane lampy miejscowe, które oświetlają osobę stojącą przed lustrem.

Lustro łazienkowe – sposób na powiększenie wnętrza

Za pomocą luster można powiększyć wnętrze. To właśnie one sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe, wyższe, szersze lub dłuższe. Nawet mała łazienka będzie prezentować się efektowniej i sprawiać wrażenie większej, jaśniejszej i przestronniejszej. Idealnym pomysłem będą też lampy punktowe, umieszczone po dwóch stronach lustra. Takie rozświetlenie łazienki zaowocuje doskonałym efektem.

Lampy do luster

Oferty różnych producentów pozwalają praktycznie na nieograniczony wybór lamp do łazienek nad lusterko. Wybierając oświetlenie, trzeba pamiętać o tym, że nieprawidłowa aranżacja światłem i źle dobrany model wpływa na funkcjonalność danego pomieszczenia. Do luster znajdujących się w pewnej odległości sprawdzą się boczne kinkiety łazienkowe, a przy płaskich modelach możemy doświetlić taflę kinkietami górnymi. Niektóre lustra posiadają w swojej formie zabudowane panele LED. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *