Inteligentny dom
Czym się charakteryzuje dom energooszczędny? Zalety i wady

Czym się charakteryzuje dom energooszczędny? Zalety i wady

Planujesz budowę swojego domu i chcesz, by koszty eksploatacji były obniżone? Postaw na projekt domu energooszczędnego, który w przyszłości zaoszczędzi Twoje pieniądze dzięki małym rachunkom. Argumentów do wybudowania takiego domu jest kilka, a do najważniejszych należą komfortowe warunki cieplne w okresie letnim oraz niski koszt ogrzewania w zimie. Przed budową warto dokładnie przeanalizować jakie zalety i wady posiadają takie budynki.

Cechy domu energooszczędnego

  • Zwarta i prosta bryła – może być piętrowy o prostokątnym planie.
  • Jednospadowy dach – powinien być prosty bez wielu złamań.
  • Okna – pomieszczenia powinny być wyposażone w duże okna, najlepiej w jednej części domu od strony południowej, by ogrzać pokoje w chłodne, ale słoneczne dni. Przez dłuższą część dnia wykorzystane będzie naturalne światło słoneczne.
  • Odpowiednie materiały budowlane – musimy postawić na porządne materiały, aby zadbać o niski współczynnik ciepła.
  • Brak balkonów – mostki cieplne, które są połączone płytą balkonową a stropem, powodują duże straty ciepła.
  • Układ wnętrz – łazienka, gabinet, pokój dzienny czy dziecięcy nie powinien bezpośrednio sąsiadować z pomieszczeniami zimnymi m.in. piwnicą, garażem. W dobrze zaprojektowanym domu między strefą ciepłą a zimną powinny być pomieszczania pośrednie np. spiżarnia, pralnia czy korytarz. Nie będzie trzeba wówczas ocieplać ścian działowych, gdy różnica między sąsiadującymi pomieszczeniami nie przekroczy 8 stopni Celsjusza.

Zalety domu energooszczędnego

Energooszczędne domy mają wiele zalet. Takie budynki zużywają niemal pięciokrotnie mniej energii grzewczej niż domy tradycyjne, więc koszty eksploatacji znacznie się zmniejszą. Komfort zamieszkania w domu energooszczędnym jest dużo wyższy. Zależy to od sprawnie działającej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która stale wymienia powietrze, nie dopuszczając do powstawania wilgoci. A odpowiednia izolacyjność termiczna przegród oraz nowoczesne systemy grzewcze sprawią, że wewnątrz budynku będzie, utrzymywać się stała, optymalna temperatura przez cały rok. Kolejną ważną zaletą domu energooszczędnego jest trwałość wykonania, ze względu na dobrej jakości produkty od najlepszych producentów. Takie domy najczęściej budowane są z betonu komórkowego, a więc jest to solidny materiał, który w dodatku jest nieszkodliwy dla zdrowia. Dodatkową zaletą jest ekologia. Budynek i wykończenie sprawiają, że zredukowana jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. 

Wady domów energooszczędnych

Niektórym może się wydawać, że dom energooszczędny nie posiada żadnych wad, lecz i one w tym przypadku występują. Osoby, które preferują ozdobne wykończenia czy wytworny styl nie przekonają się do tych domów, gdyż podstawową ich zasadą jest zwarta, prosta bryła. Więc dom energooszczędny nie będzie posiadał różnych wnęk czy wykuszy. Bardziej istotną wadą jest dużo wyższy koszt budowy. Odpowiednia działka, projekt, materiały i profesjonalna ekipa budowlana będzie kosztowała o wiele więcej niż w przypadku domów tradycyjnych. W przypadku domów energooszczędnych koszt szybko zwraca się w postaci taniego użytkowania budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *