Meble
Czym się kierować przy wyborze drzwi lewych, czy prawych?

Czym się kierować przy wyborze drzwi lewych, czy prawych?

Kiedy chcemy kupić drzwi, niezależnie, czy są to wejściowe, czy też do wewnątrz domu, zastanawiamy się nad kolorem, stylem oraz materiałem. Stajemy również przed wyborem, w którą stronę dane skrzydło ma się otwierać. Nie jest to taki łatwy wybór. Czym się kierować przy zakupie i jakie wybrać drzwi prawe czy lewe?

Drzwi prawe i lewe – jak je rozróżnić?

Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy drzwi prawe, czy lewe. Jest to uniwersalna metoda, niezależne, czy mamy do czynienia z drzwiami zewnętrznymi, czy wewnętrznymi. Wystarczy stanąć przed nimi tak, aby otwierały się do wewnątrz, czyli w kierunku do siebie. Następnie wystarczy zwrócić uwagę na zawiasy. Jeśli znajdują się one po twojej prawej stronie, to masz przed sobą drzwi prawe. Natomiast jeśli zawiasy są po lewej stronie, wówczas dysponujesz lewymi drzwiami.

Jakie drzwi wybrać?

Drzwi wejściowe standardowo otwierają się w stronę wewnętrzną mieszkania. Wynika to z przepisów prawnych, ponieważ przeciwny kierunek zmniejszyłby szerokość dróg ewakuacyjnych na klatkach schodowych. Ponadto przeciwny kierunek zmuszałby nas do wychylania się zza drzwi lub wychodzenia. Za to drzwi wewnętrzne mogą otwierać się w prawo lub lewo, do wewnątrz lub na zewnątrz. Wszystko zależy od nas, a szczególnie od tego, czy jesteśmy prawo-, czy leworęczni. Nie bez znaczenia jest także wielkość dostępnej przestrzeni w domu. Planując stronę otwierania drzwi, decydujemy o tym, czy drzwi mają otwierać się na ścianę, czy może łóżko. Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi w kierunku ściany, ze względu na powiększenie optycznie pomieszczenia. Jednak do małych mieszkań polecane są drzwi przesuwne lub łamane. Do łazienki drzwi powinny otwierać się do zewnątrz. Ważne jest, aby nie blokowały przejścia i nie obijały się o szafki łazienkowe. 

Drzwi otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz?

Kolejnym dylematem, który trzeba rozważyć, jest otwieranie drzwi do wewnątrz czy na zewnątrz, mając na uwadze drzwi prawe i lewe. Warto spojrzeć całościowo na aranżację przestrzeni, aby uniknąć sytuacji kiedy, będą otwierać się na siebie, albo gdy okaże się, że skrzydła blokują się wzajemnie. Np. drzwi do sypialni zazwyczaj otwierają się do wewnątrz, natomiast drzwi od łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. W przypadku małej powierzchni skrzydła powinny także otwierać się na zewnątrz, aby nie zabierały dodatkowej przestrzeni. Często problem powstaje, gdy w przedsionku lub w holu znajduję się kilkoro drzwi. Jeśli są blisko siebie, skrzydła mogą się blokować lub zderzać. Częstym przypadkiem są również drzwi, które zahaczają się klamkami. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy dwa jednocześnie otwarte skrzydła mijają się o centymetr. Pozornie wszystko jest w porządku, bo można je otwierać bez szkód, ale minimalna odległość między nimi sprawia, że poruszające się skrzydła przytną wszystko, co napotkają na drodze. Najbardziej są na to narażone zwierzęta domowe, a także małe dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *