Budownictwo
Czym są domki modułowe – i dlaczego warto w nie zainwestować?

Czym są domki modułowe – i dlaczego warto w nie zainwestować?

Domki modułowe są szybkim sposobem budowania domów. Moduły domów w 80% są produkowane w fabryce, a po 60 dniach można już w nich zamieszkać. Najczęściej decydują się na nie osoby, które stale muszą się przeprowadzać np. ze względu na pracę. Zaletą ich jest, że domy modułowe można stawiać na skarpach, skałach, na terenach piaszczystych, a nawet podmokłych. Sprawdź, jakie mają inne zalety i czym się charakteryzują.

Co to są domki modułowe i czym się charakteryzują?

Domki modułowe składają się z sześcianów, najczęściej o tym samym rozmiarze. W ponad 80% przygotowywane są w fabryce, w której powstaje konstrukcja, a czasami nawet część wyposażenia. Wybrana firma dostarcza elementy na plac budowy, a później składa je, na wcześniej przygotowanej powierzchni. Taki moduł powstaje w ciągu kilku dni, a zamieszkać w nim można po około 60 dniach. Projekt domu modułowego zazwyczaj wybiera się z katalogu producenta, chodź niekiedy, zdarza się, że firma zrealizuje projekt, który dostarczy klient. Wyróżnia się dwa rodzaje domów modułowych:

  • z keramzytobetonu – ich podstawowa konstrukcja stanowi stalowa, wytrzymała rama wypełniona mieszanką betonu z keramzytem. Te budynki są ocieplane, mają stworzoną instalacje elektryczna, ogrzewanie i specjalnie zabezpieczoną elewacje przed warunkami atmosferycznymi. Domy produkowane są w halach fabrycznych, a montaż trwa zazwyczaj parę dni.
  • szkieletowe – od modułów keramzytobetonowych różnią się tylko konstrukcją i rozmiarem. Opierają się one na stalowej lub drewnianej konstrukcji szkieletowej. Mogą być pełnoprawnie budynkami mieszkalnymi i na ich budowę potrzebne jest pozwolenie lub obiektami niepołączonymi trwale z gruntem, o statusie budynków letniskowych. 

Zalety domów modułowych

Za największą zaletę domów modułowych całorocznych wymienia się szybkość ich realizacji. Najczęściej taki dom powstaje w ciągu dwóch miesięcy, gdzie budowa standardowego może potrwać kilka lat. Ponadto domy modułowe mogą być montowane bez względu na porę roku czy rodzaju gruntu. Dodatkowo można je w prosty sposób demontować i montować w innym miejscu, jest to bardzo ważna zaleta w przypadku osób, którzy często muszą zmieniać miejsce zamieszkania. Kolejną zaletą jest, że budynek jest objęty gwarancją i wszelkie usterki będą naprawiane na koszt firmy. 

Wady domów modułowych

Dla niektórych osób, wadą może być koszt budynku. Za domek modułowy inwestor musi zapłacić jednorazowo określoną kwotę, to inaczej niż w przypadku tradycyjnego domu, kiedy opłaty rozkładają się na kilka lat. Dla inwestorów ceniących sobie indywidualny wygląd dużą wadą okazać się może też niewielka różnorodność. Technologia produkcji, jak i montażu wymusza bowiem dość jednolity wygląd obiektów wznoszonych tą metodą. 

Ile kosztują domki modułowe?

W wielu przypadkach koszt domu modułowego może być nawet o 30% niższy w porównaniu z tradycyjnymi domami. Cena za metr kwadratowy domu modułowego będzie zależna od rozmiaru budynku, kształtu, a także od specyfikacji technologicznej. Domki modułowe z keramzytowych elementów będą kosztować od 1700 złotych za metr kwadratowy, a domy modułowe szkieletowe 1200 złotych za metr kwadratowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *