Budownictwo
Czy ogrzewanie podłogowe może być smart? Odpowiadamy na pytanie

Czy ogrzewanie podłogowe może być smart? Odpowiadamy na pytanie

Ogrzewanie podłogowe Smart służy do bezprzewodowej kontroli i regulacji temperatury oraz innych systemów grzewczych i chłodzących, decydujących o poczuciu komfortu w pomieszczeniach. Jedną z jego podstawowych cech jest możliwość zdalnej konfiguracji i sterowania systemem grzewczym poprzez internet za pomocą smartfona. 

Ogrzewanie podłogowa Smart 

Jedną z najciekawszych idei Smart Home jest innowacyjny system bezprzewodowej regulacji temperatury. Został stworzony z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. System umożliwia szybkie sterowanie grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, a także wodnym ogrzewaniem podłogowym. Główną zaletą jest to, że można go zdalnie sterować za pomocą telefonu lub tabletu z dowolnego miejsca. Oznacza to, że będąc nawet setki kilometrów poza domem, możemy kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu osobno. Taki system został zintegrowany z aplikacją, która umożliwia sterowanie ogrzewaniem w domu. Aplikacja monitoruje i pozwala na wgląd do wszystkich termostatów, które są w poszczególnych pomieszczeniach. Posiada także wiele udogodnień m.in. funkcje urlop czy też otwarte okno. Inną ciekawą opcją jest dzienny lub tygodniowy harmonogram ogrzewania. Pozwala ona na dostosowanie ogrzewania do rytmu dnia. Automatycznie obniża temperaturę, kiedy nie ma nas w domu i włącza ogrzewanie, gdy tego potrzebujemy. Taki harmonogram potrafi zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 30%. 

Oszczędzanie i komfort

System Smart Home reaguje na zmiany temperatury, stabilnie utrzymuje ją w pożądanym zakresie i w ten właśnie sposób zapewnia redukcję kosztów ciepła. Dba o to, by nie ogrzewać zbędnie pomieszczeń, w których nas nie ma. Ponadto inteligentny system podnosi komfort życia domowników. Elastyczna regulacja sprawia, że nigdy nie odczujemy chłodu podczas porannej toalety czy wieczornych kąpieli. Takie rozwiązanie powstaje w nowo powstających budynkach, lecz system świetnie sprawdza się także w domach już istniejących. 

Ogrzewanie wodne podłogowe czy ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Wybierając między ogrzewaniem podłogowym wodnym a ogrzewaniem podłogowym elektrycznym, powinniśmy mieć świadomość, że energia elektryczna jest droga i ceny idą cały czas w górę. A zatem za ogrzewanie prądem będziemy płacić dużo. Jednak z drugiej strony koszt zakupu kabli grzejnych lub mat grzejnych będzie niższy niż w porównaniu z elementami niezbędnymi do działania instalacji wodnej. Unikniemy też problemów eksploatacyjnych, które zdarzają się, gdy system wodnego ogrzewania podłogowego nie jest wykonany poprawnie. Ogrzewanie elektryczne jest znacznie prostsze, więc błędy wykonawcze zdarzają się rzadziej. Zaletą takiego rozwiązania jest też możliwość podgrzewania podłogi bez konieczności uruchamiania instalacji c.o., na przykład w okresach przejściowych, wiosną i jesienią. Jeśli jednak wybierzemy ogrzewanie podłogowe tylko w łazience i w kuchni, a w pozostałych pomieszczeniach będą grzejniki, to zastosowanie niezależnego od instalacji c.o. elektrycznego ogrzewania podłogowego będzie na pewno rozsądnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *