Inteligentny dom
Czy oczyszczacz powietrza może nam zaszkodzić? Opinie

Czy oczyszczacz powietrza może nam zaszkodzić? Opinie

Pewnie każdy z nas lubi, gdy po domu rozchodzi się świeży i piękny zapach. Zazwyczaj do tego nie używamy naturalnych produktów, tylko sięgamy po odświeżacze powietrza. Niestety wiele osób nie wie, że te produkty nie służą naszemu zdrowiu i mogą powodować reakcje alergiczne, astmę oraz inne problemy zdrowotne. 

Odświeżacze powietrza – wpływ na ludzki organizm

Naukowcy udowodnili, że odświeżacze powietrza są tak samo szkodliwe, jak papierosy. Związki obecne w tych produktach mogą przyczynić się do wielu chorób m.in. nowotworów płuc, stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz przewlekłych chorób układu oddechowego. Substancje chemiczne zawarte w odświeżaczach, które przedostają się do organizmu człowieka,  są bardzo niebezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Ich działanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii, wad wrodzonych oraz powodować częste infekcje dróg oddechowych. W przypadku osób dorosłych może dojść do zaburzeń hormonalnych, co skutkuje problemy z zajściem w ciąże oraz spadku ilość wytwarzanych plemników u mężczyzny. Sztuczne substancje zapachowe formaldehyd czy dichlorobenzen są często niewyszczególnione w składzie produktu, a to one najbardziej szkodzą naszemu zdrowiu. Opinie odświeżaczy powietrza, czy też różnych świec zapachowych są różne i niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy, że są niebezpieczne.

W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?

Żaden odświeżacz powietrza nie pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Trzeba znaleźć źródło woni i się go pozbyć. Korzystanie z okapu kuchennego i częste wietrzenie mieszkania pomagają w utrzymaniu świeżości oraz jest to naturalny sposób na nieprzyjemne zapachy. Warto także pamiętać o częstym myciu kosza, dbaniu o czystość w toalecie oraz usuwaniu z mieszkania organicznych odpadków. Jeśli posiadamy zwierzęta np. koty, świnki morskie, chomiki czy ptaki to należy często sprzątać ich odchody, by nie dochodziło do przykrych zapachów. 

Naturalne odświeżacze powietrza – zrób je sam

Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie pięknie pachniało, a nie chcemy sięgać po szkodliwe odświeżacze powietrza, to możemy zakupić w aptece lub drogerii różne naturalne olejki zapachowe. Wystarczy dodać kilka kropel do wody w spryskiwaczu i cieszyć się pięknie pachnącym zapachem. Wybór olejków zapachowych jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Inny odświeżacz powietrza każdy może znaleźć w swojej kuchni, a jest nim soda oczyszczona.

Należy wymieszać w butelce z atomizerem dwie szklanki wody z dwiema łyżkami sody oczyszczonej. Taką miksturą nie nadamy pięknego zapachu, ale zniwelujemy wszystkie nieprzyjemne i odświeżymy pomieszczenie, szybko i ekologicznie. Kiedy będziemy chcieli nadać naszemu ekologicznemu odświeżacza aromatu, to do wcześniej mieszaniny musimy dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego. Musimy pamiętać, że niektóre olejki stosowane w nadmiarze mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości np. bóle głowy lub także reakcje alergiczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *