Budownictwo
Odmień swój dom dzięki elewacji drewnianej

Odmień swój dom dzięki elewacji drewnianej

Chcesz by twój dom wyglądał ładnie i schludnie? Nie wiesz co zrobić, by poprawić jego wygląd? Odmień swój dom za pomocą drewnianej elewacji. Możesz pokryć drewnem całe ściany lub tylko fragmenty budynku. Podpowiadamy, jakie drewno wybrać, byś mógł cieszyć się nim przez długie lata.

Jakie gatunki drewna na elewację

Na rynku mamy dość duży wybór różnych, dobrych gatunków drewna na elewację. Możemy zatem wybrać, czy chcemy postawić na drewno krajowe, czy też może egzotyczne. Oto kilka gatunków drewna, które idealnie sprawdzą się w roli elewacji domu:

  • cedr czerwony – występuję w kolorze od beżowego do ciemnobrązowego. Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, posiada właściwości termoizolacyjne oraz estetycznie wygląda. 
  • świerk skandynawski – pochodzi ze Skandynawii i w porównaniu do polskiego gatunku, drewno to ma nieco ładniejszą fakturę, mniejszą ilość sęków oraz niewielkie przyrosty roczne, co ma istotny wpływ na wytrzymałość drewna. Występuje w jasnym kolorze z lekko żółtawym zabarwieniem. 
  • modrzew syberyjski – bardzo trwałe drewno o małych przyrostach rocznych. Jest w brunatno-czerwono-miodowym kolorze, a z czasem pokrywa się patyną.
  • meranti – gatunek ten jest często wykorzystywany w branży malarskiej oraz budownictwie. Elewacja z meranti doskonale komponują się ze stolarką okienna wykonaną z tego samego gatunku drewna. Jest to stosunkowo miękkie drewno, lecz o dobrej stabilności. Występuję najczęściej w kolorze oliwkowo-żółtym oraz czerwono-bordowym.
  • tatajuba – to bardzo stabilny gatunek drewna i jest odporny na warunki atmosferyczne. Występuję w kolorze żółto-brązowym, a pod wpływem warunków atmosferycznych ciemnieje do koloru ciemnobrązowego.
  • okoume – posiada podobne właściwości jak drewno meranti. Cechuje się niską przenikalnością ciepła, co daje dobrą izolację termiczną.  Kolor waha się w odcieniach jasnoróżowego i brązowego.

Drewniana elewacja na długie lata

Bardzo ważną kluczową kwestią jest jakość zabezpieczenia drewnianej elewacji. Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie drewna przed wilgocią, owadami oraz opóźniające starzenie się desek. A są nimi:

  • impregnacja – utrudnia przedostawanie się wody w głąb drewna, hamując rozwój grzybów, pleśni i owadów oraz chroni przed ogniem. Impregnację trzeba powtarzać po około 5 latach.
  • lakierobejca – dobrze chroni przed wodą i promieniami UV. Zapobiega przed występowaniem sinizny drewna oraz chroni przed pleśnią. Niektóre z nich chronią także przed owadami. Lakierobejce mogą być błyszczące, półmatowe i matowe. Dobre lakierobejce nie kapią i nie tworzą zacieków podczas malowania. 
  • bejca – wnika w głąb drewna, nie tworząc na jego powierzchni powłoki. Do wielu bejc dodawane są środki przed rozwojem pleśni, większość z nich ma także składniki zapobiegające działaniu promieni UV.