Porady
MdM (mieszkanie dla młodych) – poradnik jak spełniać warunki programu

MdM (mieszkanie dla młodych) – poradnik jak spełniać warunki programu

Młodzi ludzie pragnący kupić mieszkanie, mogą liczyć na dofinansowanie wkładu własnego ze strony państwa. Wszystko to jest w ramach programu “Mieszkanie dla Młodych”. Dowiedz się, kto może skorzystać i jakie musi spełniać warunki MdM. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące programu Mieszkanie dla Młodych.

Kto może skorzystać z programu MdM?

Ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla młodych mogą skorzystać osoby samotne oraz małżeństwa do 35 roku życia. W przypadku małżeństw brany pod uwagę jest wiek młodszego małżonka. Podstawowym warunkiem MdM jest, że nie możemy być właścicielami innego mieszkania lub domu. Jednak inne warunki określają osoby z minimum trójką dzieci, które są małoletnie, otrzymują rentę, zasiłek pielęgnacyjny lub nie ukończyły jeszcze 25 lat i uczęszczają do szkoły. W takim przypadku nie bierze się pod uwagę wieku oraz warunek nieposiadania innego mieszkania. Jeśli myślisz nad przystąpieniem do programu, to musisz wiedzieć, że zaciągnięty przez ciebie kredyt musi wynosić przynajmniej 50% ceny mieszkania, a spłata długu wobec banku nie może przekroczyć 15 lat. 

Jakie mieszkanie możesz kupić w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?

W ramach programu MdM można zakupić mieszkanie lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W tym przypadku mieszkaniem jest zarówno lokal mieszkalny, jak i dom jednorodzinny. Ważną rzeczą jest limit powierzchni użytkowej. Wielkość lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 75 m kw. oraz 100 m kw. w przypadku domów jednorodzinnych. W tym też przypadku rodziny wielodzietne mogą liczyć na pewne ulgi. Jeśli rodzina posiada trójkę małoletnich dzieci, może pozwolić sobie na mieszkanie o powierzchni 85 m kw. lub domu o łącznej powierzchni 110 m kw. 

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Podstawowa wysokość dofinansowania wynosi:

  •  10% wartości odtworzeniowej w przypadku singli lub małżeństw bez dzieci,
  • 15% wartości odtworzeniowej, jeśli posiada się jedno dziecko (własne lub przysposobione),
  •  20% gdy wychowuje się dwoje dzieci,
  • 30% w przypadku trójki dzieci,
  • uzyskać można dodatkowe 5%, gdy w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania, zostanie urodzone lub przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

Wysokość dofinansowania jest liczona do 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania lub domu jednorodzinnego. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup większego mieszkania np. o powierzchni 55 m2, to dofinansowanie otrzyma do 50m2, a do pozostałych 5m2 już nie. Osoby, które wychowują co najmniej trójkę dzieci, mogą dostać dofinansowanie do 65 m2 powierzchni użytkowej mieszkania lub domu.

Co musisz zrobić?

Kiedy spełnimy wszystkie MdM warunki, możemy zacząć wybierać mieszkanie lub dom, który będziemy chcieli zakupić oraz bank, w którym zaciągniemy kredyt hipoteczny. Następnie umawiamy się na spotkanie w banku i tam omawiamy szczegóły związane z kredytem i dofinansowaniem oraz otrzymamy wniosek o dofinansowanie. Bank poinformuje nas o dokumentach, które trzeba będzie dostarczyć. Składamy wniosek o dofinansowanie razem z wnioskiem o kredyt w banku, w którym chcemy wziąć kredyt. Wnioski o dofinansowanie można składać jednocześnie w kilku bankach i wybrać najlepsze warunki spłaty kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *