Łazienka mała jak urządzić – aranżacja małej łazienki
Masz małą łazienkę i nie wiesz jak ją urządzić? Już teraz przy małym wkładzie finansowym możesz stworzyć ciekawą aranżację, z funkcjonalnie rozmieszczonymi sprzętami. Zobacz, co zrobić, by twoja łazienka wyglądała ładnie i wydawała się większa.
Umywalka w małej łazience
Umywalka do małej łazienki jest koniecznością. Może być to model narożny albo asymetryczny. Ulokowane w rogu nie zajmą dużo miejsca, a my będziemy mogli swobodnie umyć ręce. Standardowe takie modele mają po 45 cm szerokości i są odpowiednio głębokie, przez co woda nie rozchlapuję się na boki. Jeśli mamy troszkę więcej miejsca, to możemy zamontować umywalkę wiszącą lub umywalkę meblową z szafką, dzięki czemu zyskamy dodatkowe półki na ręczniki lub kosmetyki.
Podwieszana miska WC
Wybierając toaletę wiszącą, odsłonimy maksymalnie podłogę, przez co optycznie powiększy się mała łazienka. Można kupić specjalne stelaże do mniejszych mieszkań. Mała łazienka będzie funkcjonalna, kiedy zachowamy 30 cm od prostopadłej ściany, a także zapewnimy około 100 cm x 70 cm wolnej przestrzeni przed WC.
Mała łazienka z prysznicem
Mała łazienka od razu kojarzy nam się z prysznicem. Jeśli we wnętrzu posiadamy wnękę, będzie to idealne miejsce na prysznic. Wystarczy kabina prostokątna lub same drzwi prysznicowe. W długiej i wąskiej łazience idealnie będzie pasować kabina narożna lub kabina asymetryczna. Najlepiej wyposażone w drzwi przesuwne lub harmonijkowe, by podczas otwierania i zamykania nie zabierać dodatkowej przestrzeni.
Łazienka mała z wanną?
Pewnie zastanawiasz się jak zmieścić wannę w małej łazience? Aranżacje tego typu pomieszczeń nie wykluczają takiego rozwiązania. Wanny prostokątne wyróżniają się ogromną wymiarową różnorodnością. Najmniejsze modele mają 80 cm szerokości i 100 cm długości. Jeśli wanna i tak okaże się zbyt duża, to możemy zakupić model asymetryczny, narożny lub wannę 2w1, która spełnia funkcję misy i prysznica.
Mała łazienka – aranżacje
Projekt łazienki małej to zazwyczaj królestwo bieli i jasnych kolorów. W takich wnętrzach ciężko zobaczyć ciemne, mocne i nasycone kolory. Nie opłaca się szukać różnych wzorów czy odważnych kolorów, ponieważ spowodowałyby one wrażenie przytłoczenia, a samo pomieszanie wizualnie wyglądałoby na znacznie mniejsze, niż w rzeczywistości. W małej łazience możemy zastosować płytki wielkoformatowe, jak i drobne mozaiki. Duże tafle utrzymane w jasnej barwie stworzą jednolitą wspólną płaszczyznę. W przypadku mozaiki musimy pamiętać, by odpowiednio dobrać fugę. Oprócz kolorów i rozmiarów sam montaż płytek też ma znaczenie. Wystarczy ułożyć na ścianie pionowe pasy, aby wydłużyć optycznie łazienkę. Za to pionowy układ sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się szersze. Jednak zadziała to tylko wtedy, gdy mamy wysokie wnętrze. Ostatnim sposobem mogą być płytki z połyskiem. Błyszczące kafelki odbijają światło, a kiedy dodamy do wystroju duże lustro, możemy liczyć na optyczne powiększenie łazienki.