Budownictwo
Kotwy chemiczne – dlaczego są tak ważne w budownictwie?

Kotwy chemiczne – dlaczego są tak ważne w budownictwie?

Kotwy chemiczne to akcesorium, które przyda się przy wielu pracach budowlanych. Stosuje się je do budowy nowych lub do remontu zniszczonych i starych budynków. Często wykorzystywane są do pracy z materiałami takimi jak cegła, pustaki czy beton. Do czego służą kotwy chemiczne i jak się je wykorzystywać w budownictwie?

Co to są kotwy chemiczne?

Kotwy chemiczne nazywane inaczej łącznikami wklejanymi, jest to rodzaj mocowania, który potrafi trwale zespolić bardzo różne materiały. Są podobne do kołków rozporowych, tylko ich działanie przebiega w inny sposób. Kotwy w procesie mocowania nie działają na zasadzie siły rozporu, lecz wykorzystują siłę adhezji, która nie wprowadza naprężeń do podłoża na etapie kotwienia. Kotwienie odbywa się na zasadzie wklejenia, a następnie zastygnięciu żywicy, która bardzo często jest trwalsza i mocniejsza od samego podłoża. Ze wszystkich znanych łączników kotwy chemiczne są najbardziej wytrzymałościowe. Chodzi tutaj zarówno o wytrzymałość na obciążenia pulsacyjne, jak i wielotonowy udźwig obciążeń. Kotwy chemiczne można stosować do betonu, kamienia, cegły pełnej lub w materiałach posiadające puste przestrzenie np. cegła znana dziurawą, pustaki stropowe. Dzięki temu kotwy cieszą się ogromną popularnością wśród osób wykonujących różnego rodzaju prace budowlane.

Zastosowanie

Kotwy chemiczne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Możemy wykorzystywać je do:

  • budowy nowego domu,
  • remontu starych domów, w których podłoże bywa bardzo zniszczone,
  • wykonywania zamocowań w mocnych podłożach pełnych np. betonu,
  • wykonywania zamocowań w słabych podłożach pełnych np. beton komórkowy, cegły,
  • zamocowań w podłożu z pustakami,
  • mocowania blisko krawędzi lub blisko innych kotew,
  • stosowania na zewnątrz np. w miejscu montażu barierek na tarasie,
  • naprawy miejsc, z których wyciągnięto kotwy mechaniczne,
  • naprawy błędów wykonanych w budowie,
  • łączenia elementów w podłożach o małej stabilności.

Rodzaje kotew chemicznych

Kotwy do betonu powstają na bazie różnych rodzajów żywic. Dzielimy je na trzy podstawowe grupy:

  • poliestrową – można ją stosować do łączenia elementów o każdym podłożu w temperaturze od -5 do +25 stopni Celsjusza,
  • winylowo-estrowe – cechują się lepszymi parametrami technicznymi, dzięki czemu możemy je stosować przy większych obciążeniach. Są odporne na wilgoć oraz niskie i wysokie temperatury (od -20 do +40 stopni Celsjusza),
  • epoksydowe – można je stosować w przypadku najcięższych obciążeń oraz pod wodą. Nie są jednak przeznaczone do użycia w temperaturach ujemnych. Czas ich wiązania jest dłuższy, nawet kilka godzin.

Ile kosztują kotwy chemiczne?

Kotwa chemiczna do betonu kosztuję około 110 złotych za 0,33 litra lub 160 złotych za 0,5 litra. Średnie zużycie żywicy jest zależne od grubości otworów, głębokości i spoistości materiałów, w którym zostały wykonane. Za produkt analogiczny przeznaczony do betonu nie spękanego, a także cegieł i pustaków zapłacimy około 60 złotych. Przy zakupie nie należy sugerować się wyłącznie ceną. Jeśli zależy nam na żywicy przeznaczonej do dużych obciążeń, koniecznie będzie zainwestowanie nie mniej niż 150 złotych. Kotwy o niższej trwałości, przeznaczone do klimatyzacji lub montażu elewacji, będą kosztować mniej.