Budownictwo
Jakie wymiary powinna mieć łazienka dla niepełnosprawnych

Jakie wymiary powinna mieć łazienka dla niepełnosprawnych

Dobrze przystosowana łazienka umożliwia lepsze funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Wyposażenie takiej łazienki to zbiór specjalistycznych sprzętów, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodne. Jakie produkty wykorzystać w projekcie łazienki dla niepełnosprawnych i co zrobić, aby takie osoby mogły korzystać z nich bez żadnych barier?

Łazienka dla niepełnosprawnych – wymiary

Pomieszczenie powinno być stosunkowo duże, aby wszystkie urządzenia były łatwo dostępne. Zaleca się, aby wymiary łazienki dla niepełnosprawnych były tak duże, aby wózek mógł zrobić obrót, czyli koło o średnicy 150 cm. Drzwi do łazienki nie mogą być węższe niż 90 cm oraz kąt otwierania powinien być większy niż 90 stopni. Klamka powinna być zamontowana na wysokości 80-100 cm od podłogi. Prysznic w łazience dla niepełnosprawnych powinien mieć płaski brodzik lub być go w ogóle pozbawionym. Ścianka prysznicowa powinna być wymieniona na przesuwne zasłony, dzięki której taka osoba będzie miała mniej ruchów do wykonania przy korzystaniu z prysznica. Natomiast wanna powinna mieć drzwiczki, aby była bardziej wygodna w użytkowaniu, a wąż prysznicowy przy wannie musi mieć co najmniej 150 cm długości. Jeśli chodzi, o miskę sedesową to powinna znajdować się na wysokość siedziska wózka inwalidzkiego. Dodatkowo powinna mieć około 70 cm długości, by można było podjechać do niej równolegle. W przypadku osób poruszających się o kulach sedes powinien być zawieszony odpowiednio do wzrostu danej osoby. Przycisk do spłuczki montujemy na wysokości 120 cm, a uchwyt do papieru toaletowego 60 cm nad podłogą i co najmniej 70 cm od ściany za plecami. Umywalka powinna mieć wklęsłą przednią krawędź, aby można było wygodnie podjechać pod nią wózkiem i należy zamontować ją na wysokości 80 cm od podłogi.  

Przydatne sprzęty w łazience dla osób niepełnosprawnych

Oprócz dogodnych wymiarów, łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w różne dodatkowe akcesoria, które pomogą takiej osobie w codziennych czynnościach. Możemy wyróżnić:

  • uchwyty łazienkowe – montuje się zazwyczaj przy wannie lub prysznicu, koło muszli klozetowej czy umywalce. Poręcze te stanowią stabilną podporę, pomagając utrzymać równowagę i chronią przed upadkiem.  Uchwyty produkowane są w różnych wielkościach, więc każda osoba niepełnosprawna może dobrać odpowiedni model dla siebie.
  • ławeczki kąpielowe – można je zamontować niezależnie od tego, czy mamy wannę, czy prysznic. Producenci przygotowali ławeczki kąpielowe do użytkowania w wannie i stołeczki kąpielowe, siedziska bezpośrednio mocowane do ściany, które nadają się pod prysznicem. Stołeczki są w pełni bezpieczne i posiadają antypoślizgowe nakładki na nogi, które chronią przed upadkiem.
  • podnośnik wannowy – ten sprzęt ułatwia kąpiel nie tylko samej osobie niepełnosprawnej, ale również opiekunowi czy rehabilitantowi, który zajmuje się osobami z ciężkimi upośledzeniami fizycznymi. Taki podnośnik sterowany jest przez wodoodpornego pilota, dzięki czemu możemy bez użycia siły opuszczać chorego do wanny i podnosić do poziomu brzegu wanny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *