Dobrze przystosowana łazienka umożliwia lepsze funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Wyposażenie takiej łazienki to zbiór specjalistycznych sprzętów, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodne. Jakie produkty wykorzystać w projekcie łazienki dla niepełnosprawnych i co zrobić, aby takie osoby mogły korzystać z nich bez żadnych barier?

Łazienka dla niepełnosprawnych – wymiary

Pomieszczenie powinno być stosunkowo duże, aby wszystkie urządzenia były łatwo dostępne. Zaleca się, aby wymiary łazienki dla niepełnosprawnych były tak duże, aby wózek mógł zrobić obrót, czyli koło o średnicy 150 cm. Drzwi do łazienki nie mogą być węższe niż 90 cm oraz kąt otwierania powinien być większy niż 90 stopni. Klamka powinna być zamontowana na wysokości 80-100 cm od podłogi. Prysznic w łazience dla niepełnosprawnych powinien mieć płaski brodzik lub być go w ogóle pozbawionym. Ścianka prysznicowa powinna być wymieniona na przesuwne zasłony, dzięki której taka osoba będzie miała mniej ruchów do wykonania przy korzystaniu z prysznica. Natomiast wanna powinna mieć drzwiczki, aby była bardziej wygodna w użytkowaniu, a wąż prysznicowy przy wannie musi mieć co najmniej 150 cm długości. Jeśli chodzi, o miskę sedesową to powinna znajdować się na wysokość siedziska wózka inwalidzkiego. Dodatkowo powinna mieć około 70 cm długości, by można było podjechać do niej równolegle. W przypadku osób poruszających się o kulach sedes powinien być zawieszony odpowiednio do wzrostu danej osoby. Przycisk do spłuczki montujemy na wysokości 120 cm, a uchwyt do papieru toaletowego 60 cm nad podłogą i co najmniej 70 cm od ściany za plecami. Umywalka powinna mieć wklęsłą przednią krawędź, aby można było wygodnie podjechać pod nią wózkiem i należy zamontować ją na wysokości 80 cm od podłogi.  

Przydatne sprzęty w łazience dla osób niepełnosprawnych

Oprócz dogodnych wymiarów, łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w różne dodatkowe akcesoria, które pomogą takiej osobie w codziennych czynnościach. Możemy wyróżnić:

  • uchwyty łazienkowe – montuje się zazwyczaj przy wannie lub prysznicu, koło muszli klozetowej czy umywalce. Poręcze te stanowią stabilną podporę, pomagając utrzymać równowagę i chronią przed upadkiem.  Uchwyty produkowane są w różnych wielkościach, więc każda osoba niepełnosprawna może dobrać odpowiedni model dla siebie.
  • ławeczki kąpielowe – można je zamontować niezależnie od tego, czy mamy wannę, czy prysznic. Producenci przygotowali ławeczki kąpielowe do użytkowania w wannie i stołeczki kąpielowe, siedziska bezpośrednio mocowane do ściany, które nadają się pod prysznicem. Stołeczki są w pełni bezpieczne i posiadają antypoślizgowe nakładki na nogi, które chronią przed upadkiem.
  • podnośnik wannowy – ten sprzęt ułatwia kąpiel nie tylko samej osobie niepełnosprawnej, ale również opiekunowi czy rehabilitantowi, który zajmuje się osobami z ciężkimi upośledzeniami fizycznymi. Taki podnośnik sterowany jest przez wodoodpornego pilota, dzięki czemu możemy bez użycia siły opuszczać chorego do wanny i podnosić do poziomu brzegu wanny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *