Co potrzebujesz wiedzieć przed wyborem drewnianych mebli ogrodowych?
Szukasz mebli do ogrodu, ale nie wiesz, jakie wybrać? Podpowiemy Ci, jakie modele drewnianych mebli ogrodowych wybrać, aby służyły Ci przez wiele lat.
Jedną największa zaletą tego materiału jest uniwersalność. Drewniane meble ogrodowe pasują do każdej przestrzeni. Są naturalne, dobrze wpasowują się i harmonijnie współgrają z otoczeniem. Meble drewniane są odporne na zniszczenia mechaniczne, dzięki czemu służą przez długie lata. Jednak, aby materiał ten zachował swoje piękno, musi być regularnie konserwowany. Najczęściej, aby chronić drewno przed działaniem wilgoci, maluję się je specjalnymi farbami z impregnatem. Dzięki temu dłużej utrzymują swój pierwotny kształt i wygląd. Zabieg ten trzeba powtarzać raz na jakiś czas, ze względu na to, że impregnat pod wpływem złych warunków atmosferycznych zaczyna pękać i odchodzić. Narażone są też na deformację pod wpływem skoków temperatury. Przed rozpoczęciem zimy drewniane meble ogrodowe należy przenieść w suche miejsce, gdzie będą zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.
Z jakiego drewna powstają meble ogrodowe?
Gatunek drzewa decyduję o dokładnej specyfice mebli. Jakie modele spotyka się najczęściej?
- Świerkowe – drewno jest trudne w zbiórce, łupliwe, ma wiele twardych, ciemnych sęków i duże pęcherze żywiczne. Drewno jest dość miękkie, lekkie i ma średnią wytrzymałość. Po zabezpieczeniu drewna może ono służyć długie lata. Jest mało kurczliwe, łatwe do suszenia, dobrze przyjmuję farby, impregnaty i bejce.
- Dębowe – drzewo ma atrakcyjny kolor i jest niezwykle twarde. Najczęściej meble z tego materiału ustawia się na zadaszonych tarasach. Zawiera znaczne ilości garbników, które chronią je przed szkodnikami oraz chorobami.
- Akacjowe – jest bardzo trwałe i wykazuje naturalną odporność na warunki atmosferyczne.
- Modrzewiowe – świeże drewno jest trudne do obróbki, dopiero po wysuszeniu daje się formować. Jest to jedno z najtrwalszych i jakościowo najlepszych odmian. Dobrze się suszy i poleruje, a także jest mało palne.
- Bambusowe – meble z bambusa warto wykorzystać w ogrodach orientalnych. Są lekkie, wytrzymałe i podkreślają estetykę danego miejsca. Można używać ich tylko pod zadaszeniem.
- Teak – drewno egzotyczne, które jest bardzo wytrzymałe i uniwersalne. Przez długie lata było wykorzystywane do budowy podłóg. Coraz częściej spotyka się meble ogrodowe wykonane z tego drewna.
Jak chronić drewniane meble ogrodowe?
Najpopularniejszą metodą na zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych jest lakierowanie. Lakier podkreśla ich estetykę i naturalne piękno. Najbezpieczniejsze są preparaty na bazie wody, bez formaldehydu. Nie wydzielają one szkodliwych substancji. Alergicy bez najmniejszej obawy mogą korzystać z takich mebli. Odpowiednio nałożony lakier, zapewnia właściwą ochronę i zabezpieczenie na długie lata. W celach pielęgnacyjnych meble można poddawać olejowaniu. Zabieg ten jest czasochłonny i trzeba go wykonywać kilka razy w kilkudniowych odstępach. Aby meble zachowały dłuższą żywotność trzeba olejować od 2 do 3 razy w roku. Olejowanie przeprowadzane powinno być w odpowiednich warunkach, profesjonalnie zrobi to tylko producent mebli drewnianych.