Jak wygląda budowa kominka i ile to wszystko kosztuje?
Wiele osób marzy, by spędzać leniwe wieczory w salonie, zachwycając się przyjemnym ciepłem z kominka. Z tego powodu część z nich zastanawia się, jak wygląda budowa kominka i ile to kosztuje. Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Na budowę kominka najlepiej zdecydować się w trakcie projektowania domu. Jednak istnieje możliwość wybudowania kominka już w istniejącym obiekcie, lecz jest to już bardziej skomplikowane. Może pojawić się problem z niedostateczną nośnością podłoża w miejscu budowy lub brakiem sprawnego szybu wentylacyjnego. Przed budową kominka zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku konieczne będzie zasięgnięcie opinii architekta konstruktora lub też zduna. Będziemy musieli także zlecić profesjonalnej osobie lub firmie wykonanie dokładnych pomiarów, które pozwolą określić wielkość oraz moc budowanego kominka.
Rodzaj kominka – wielkość i moc
Początek prac związanych z budową kominka jest określeniem wszystkich jego parametrów, rodzaju, wielkości i mocy. Do wyboru mamy kominek otwarty lub kominek zamknięty. W przypadku pierwszego z nich należy pamiętać, by wielkość otworu paleniska była na poziomie około 1:60 – 1:70 całkowitej powierzchni pomieszczenia. Kominek musi pobierać określoną ilość powietrza do spalania paliwa, a zbyt duże rozmiary mogą przyczynić się do problemów z trybem pracy. W przypadku kominka zamkniętego ważną kwestią jest ustalenie normalnej mocy grzewczej, która określana jest jako średnia z mocy mierzonej przez trzy godziny palenia w kominku. Średnia moc do ogrzania 1 metra kwadratowego pomieszczenia o wysokości 2,5 m wynosi 0,08-0,14 kW, w zależności od rodzaju budownictwa.
Budowa kominka krok po kroku
Instalacja kominka zamkniętego powinna rozpocząć się w chwili, gdy dom doprowadzimy do stanu surowego zamkniętego i wykonamy wylewkę. Montaż rozpoczyna się wówczas, gdy podłoga będzie wystarczająco wytrzymała, a komin z przewodem dymowym i kratką wentylacyjną zostanie wykonany.
Kominek otwarty murowany jest z ceramicznej cegły pełnej, przy zachowaniu odpowiednich wymiarów i kształtu paleniska. Z kolei zewnętrzny to wkład, który trzeba wypoziomować i połączyć z kominem. Na koniec pozostają prace dekoracyjne związane z wykonaniem zabudowy. Warto zlecić tę pracę fachowcom, by nie doszło do niepotrzebnych napraw.
Budowa kominka – cena
Prace związane z budową domu to spory koszt, a sam montaż kominka to dodatkowy wydatek. Różne czynniki wpływają na cenę budowy kominka. Pod uwagę trzeba brać rodzaj i projekt, technikę zabudowy, koszt materiałów budowlanych, koszt wkładu kominkowego i robocizna fachowców. Ciężko jest zatem określić, ile trzeba będzie wydać na jego wykonanie. Biorąc na przykład kominek w wersji najbardziej ekonomicznej, bez rozprowadzenia komina i z zainstalowanym kominem, zapłacimy około 5000 tysięcy złotych. Koszt ten może być znacznie wyższy, w zależności od projektu i możliwości finansowych. Wszystkie te kwoty wzrastają przy wyborze droższych materiałów wykończeniowych.