Jak działa termostat grzejnikowy i dlaczego warto mieć go w domu?
Termostat grzejnikowy pozwala kontrolować temperaturę pomieszczenia. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu grzejnikowym. Dowiedz się, jak działa termostat grzejnikowy i czy warto montować go w swoich domach.
Zasada działania termostatu grzejnikowego
Termostat grzejnikowy to urządzenie, które montuję się na zaworze regulacji ciepła kaloryfera. Termostaty automatycznie otwierają i zamykają przepływ gorącej wody przez grzejnik tak, by utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Głowica termostatyczna zawiera czujnik temperatury, więc można ustawić sobie, jaką chcemy mieć temperaturę w pomieszczeniu. Czujniki reagują na zmianę temperatury, więc gdy na przykład otworzymy okno przy grzejniku, zawór się otworzy, by nagrzać grzejnik. Jeśli w pomieszczeniu temperatura będzie wyższa, zawór zamknie się i kaloryfer stanie się chłodniejszy, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń i tym samym zaoszczędzimy na energii.
Termostat grzejnikowy elektroniczny
Elektroniczne termostaty grzejnikowe są popularniejszym rozwiązaniem, gdyż można precyzyjnie regulować temperaturę. Programy czasowe umożliwiają określenie, w jakich porach dnia ma być cieplej, a w jakich zimniej. Wiele nowoczesnych głowic wykrywa otwarte okno, więc nie trzeba się martwić o to, że jeśli zapomnimy wyłączyć grzejników, to wzrosną nam opłaty za ogrzewanie. Ponadto na rynku istnieją termostaty grzejnikowe elektroniczne, którymi można sterować bezprzewodowo. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą lepiej zarządzać ogrzewaniem w swoim domu. Do sterowania wykorzystywana jest radiowa sieć internetowa. Głowice zamieszczone w każdym pokoju łączą się ze sobą i razem współpracują. Możesz wybrać jaka temperatura ma być w dzień, w nocy czy też w weekend w danym pomieszczeniu. Co więcej, nie musisz manualnie przestawiać termostatu, ponieważ wszystko dzieje się za pomocą aplikacji mobilnej.
Czy warto?
Wiele osób szuka dobrego pomysłu na oszczędzanie. Na etapie budowy można wykorzystać energooszczędne materiały lub systemy grzewcze, lecz w przypadku zakupu z rynku wtórnego mieszkania, czy domu zmiany instalacyjne są bardzo kosztowne. Wtedy więc można zakupić elektroniczne głowice termostatyczne, które mogą ograniczyć zużycie energii nawet do kilkudziesięciu procent.
Jak zainstalować inteligentną głowicę termostatyczną?
Przed zakupem upewnij się, czy grzejnik posiada wbudowany zawór grzejnikowy. Jeśli ten element znajduję się w instalacji, to musimy tylko dokupić głowicę termostatyczną. W przypadku, gdy nie ma zaworu to oprócz głowicy, będziecie musieli kupić zawór grzejnikowy, który trzeba zamontować na przewodzie służącym do doprowadzania wody do grzejnika. Czasami do zamontowania głowicy, niezbędne jest dodanie adaptera do zaworu. Zazwyczaj producenci głowic dają je do różnych zaworów w komplecie z głowicą. Jeśli tego nie mamy, to możemy to spokojnie dokupić. Do montażu głowicy termostatycznej nie potrzebujemy żadnej wiedzy ani sprzętu.