Jak wybrać solary słoneczne, by starczyły na długie lata – średnia cena
Coraz więcej osób decyduję się na zamontowanie solarów słonecznych, które potrafią pozyskać energię słoneczną do podgrzewania wody w domu. Jak działają kolektory słoneczne i co brać pod uwagę przed zakupem? Wyjaśnimy, jak jest ich zasada działania i ile kosztuję.
Co to są solary słoneczne?
Solary słoneczne – nazywane inaczej kolektorami – to urządzenia, których praca polega na wykorzystaniu ciepła z promieni słonecznych. Promienie padające na solary powodują nagrzanie kolektora i przenikanie ciepła do czynnika przenoszącego ciepło. Takimi czynnikami mogą być woda lub glikol, która przekazuję ciepło do zbiornika z wodą. Kolektory warto zamontować na wysokości 3 metrów nad gruntem, by działały z jak największą sprawnością. Istnieją dwa rodzaje korektorów:
- płaskie – sprawdzają się dobrze od kwietnia do października, gdy słońce bezpośrednio na niego świeci. Zimną przynosi ograniczone korzyści energetyczne, a czasami wcale. Dodatkowo zajmuje więcej miejsca, ale też lepiej wygląda.
- próżniowe – jest to bardziej zaawansowana technologia od kolektorów płaskich. Ten kolektor składa się z rur próżniowych, które pozwalają na lepszą wydajność kolektora od temperatury zewnętrznej oraz korzystać z promieniowania rozproszonego np. przez chmury. Kolektory próżniowe są droższe, lecz są bardziej wydajne i działają nawet zimą.
Zwrot kosztów inwestycji
Pewnie zastanawiasz się, po jakim czasie zwracają się koszty instalacji. Wszystkie koszty i tempo zwrotu inwestycji zależne są od:
- wybranej technologii,
- liczbie osób w gospodarstwie domowym,
- żywotność kolektorów
- sposób zużycia uzyskanej ciepłej wody,
- kosztów użytkowania poprzedniej instalacji.
Im bardziej wybierzemy rozbudowaną technologię, tym wyższe będą koszty inwestycji i będą nam się dłużej zwracać. Nie zawsze droższe rozwiązanie będzie dla nas lepsze. Cena może być niewspółmierna do efektywności kolektorów. Istotne też jest żywotność solarów słonecznych. Płaskie kolektory dłużej działają oraz wymagają doglądania, jednak mniej jest w nich elementów awaryjnych. Solary rurowo-próżniowe są bardziej podatne na działanie czynników atmosferycznych. Ważne też jest, ile osób będzie korzystać z ich działania i jaka była wcześniejsze koszty użytkowania poprzedniej instalacji. Kiedy zapotrzebowanie na wodę jest małe, inwestycja się nie kalkuluje. W przypadku, gdy jest większa liczba domowników i wcześniejsze rachunki były wyższe, tym wcześniej odczujemy pozytywny finansowy aspekt inwestycji.
Ile kosztują solary słoneczne?
Cena solarów słonecznych zależy przede wszystkim od rodzaju, jaki wybierzemy. W przypadku kolektorów płaskich ceny wahają się od około 700 złotych za 2 metry kwadratowe powierzchni, a koszt pełnej instalacji zaczyna się już od 4500 tys. Kolektory próżniowe kosztują ok. 1000 złotych za 2 metry kwadratowe. Pełną instalację można mieć już od 5800 złotych. Z opinii solary słoneczne próżniowe są bardziej wydajne, lecz warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Cienkie rurki są bardziej podatne na uszkodzenia.