Piękno i praktyka to atuty wiaty samochodowej
Wiele osób zastanawia się, czy zdecydować się na garaż, czy na wiatę. Istnieje kilka powodów, które przemawiają za tą drugą opcją. Wiata garażowa jest tańsza niż tradycyjny murowany garaż i można postawić ją bez pozwolenia na budowę. Poznaj wszystkie zalety wiaty samochodowej.
Drewniana wiata samochodowa
Największą zaletą drewnianych wiat samochodowych jest ich cena. Ich koszt zaczyna się już od 1700 złotych i jest zależny od drewna, z którego będą wykonane. Ważne też jest, jaki chcemy rodzaj wiaty (jednostanowiskowe, wielostanowiskowe) oraz czy zamierzamy zamontować ją przy ścianie budynku jednorodzinnego. Do budowy wiaty samochodowej używa się lite drewno sosnowe lub świerkowe. Oprócz samej konstrukcji możemy też wybrać, z czego będzie zrobiony dach np. blacha trapezowa, dachówka ceramiczna, papa termozgrzewalna, dachówka cementowa, blachodachówka i wiele innych. Taka wiata jest odpowiednio zaimpregnowana, dzięki czemu będzie odporna na czynniki atmosferyczne.
Metalowa wiata samochodowa
Podobnie jak w przypadku drewna, metalową wiatę samochodową możemy zaadaptować do prawie każdej zabudowy. Takie rozwiązanie jest bardziej nowoczesne i wyróżnia się wysoką wytrzymałością. W przypadku wiat stalowych możemy sami taką konstrukcję zaspawać, a następnie zabezpieczyć antykorozyjnie. Można również kupić gotowe zestawy modułowych elementów, które połączymy ze sobą, tworząc wiatę garażową. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu i zyskamy znacznie wyższą jakość wykonania elementów. Najtańszą wiatę samochodową można kupić już za 5 tysięcy złotych i na pewno będzie to wyższy koszt od takiej samej wiaty drewnianej. Jeśli chcielibyśmy postawić na lepsze rozwiązanie ze stali, które jest wygodne, funkcjonalne, odporne i trwałe, zapłacilibyśmy ponad 10 tysięcy złotych.
Wady i zalety wiat samochodowych
Jeśli zastanawiasz się nad budową wiaty samochodowej zamiast garażu, warto sprawdzić wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Można wymienić kilka takich zalet:
- ochrona przed zjawiskami pogodowymi – chroni przed śniegiem, deszczem, słońcem,
- brak urzędowych formalności – na budowę małej wiaty garażowej poniżej 50 metrów nie trzeba mieć pozwolenia,
- niski koszt – budowa/kupno wiaty kosztuje taniej, niż tradycyjny garaż,
- wysoka funkcjonalność w przypadku powstawania wiaty z pomieszczeniem gospodarczym – u niektórych producentów może zamawiać konstrukcje z pomieszczeniem gospodarczym, w którym będziemy mogli trzymać opał, narzędzia ogrodowe, opony, narzędzia motoryzacyjne, grilla itp.,
- idealne miejsce do parkowania na małych, wąskich działkach – w odróżnieniu od garażu wolnostojącego, wiata samochodowa nie wymaga od nas dużej ilości wolnego miejsca,
- latem sprawdzi się jako część ogrodu, gdyż podczas brzydkiej pogody, można pod nią grillować,
- prosty i szybki proces budowy.
Wśród wad możemy wyróżnić:
- brak ochrony przed niskimi temperaturami – konstrukcja nie może mieć pełnych ścian, więc wiata nie chroni przed zamarznięciem,
- na każde 500 metrów działki może stać jedna wiata garażowa,
- w niektórych wypadkach potrzebne pozwolenie na budowę – wiata samochodowa powyżej 50 metrów musi mieć pozwolenie na budowę.