Budownictwo
Ile kosztuje ocieplanie domu – cena za 1 m²

Ile kosztuje ocieplanie domu – cena za 1 m²

Ocieplanie domu jest sporym wydatek, nad którym trzeba się dobrze zastanowić. Musimy przemyśleć jakiego materiału użyć i rozejrzeć się za doświadczonymi fachowcami. Najczęściej używanymi materiałami izolacyjnymi są wełna mineralna lub styropian. Jaka jest cena za 1 m² ocieplenie domu jednorodzinnego i jak znaleźć dobrą firmę budowlaną? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć.

Ocieplenie domu styropianem

Styropian jest najbardziej wybieraną metodą ocieplania domów. Koszt zależy od zastosowanej techniki, rozmiaru i stanu technicznego ścian zewnętrznych. Cena za metr kwadratowy może wahać się między 100 a 150 złotych. Styropian jest odporny na działanie wilgoci  i chroni przed wyziębieniem pomieszczeń. Dodatkowo jest łatwo dostępny i dość tani. Praca z nim jest stosunkowo łatwa, dlatego niektóre osoby podejmują się samodzielnego montażu. Styropian posiada też wady. Jedną z nich jest brak odporności na ogień. Materiał ulega całkowitemu uszkodzeniu przy temperaturze przekraczającej 80 stopni Celsjusza.

Ocieplanie wełną mineralną

Wełna mineralna jest stosowana w różnych metodach ocieplenia domów, dlatego jej koszt jest bardziej skomplikowany i zastosowana metoda, ma wpływ na ostateczną cenę. W zależności od tego, jaką metodę wybierzemy, koszt będzie zaczynał się od 130 zł za metr kwadratowy. Wełna mineralna odznacza się dużym współczynnikiem przenikania wilgoci, więc możemy wykorzystać ją do ocieplania domów z drewna. Materiał też jest odporny na ogień, dzięki czemu wytrzymuję temperaturę do 1000 stopni Celsjusza i topi się dopiero po 2 godzinach od pojawienia się takiego ciepła. Montaż wełny wymaga dużej precyzji i ostrożności ze względu na niską sztywność oraz wytrzymałość na rozciąganie.

Ile wynosi koszt ocieplania budynków?

Koszty ocieplania domu różnią się w zależności od wykonywanej metody oraz materiałów. Istnieją jeszcze inne zależności, które wpływają na cenę, są to:

  • indywidualna oferta firmy zajmującej się ocieplaniem budynków
  • region Polski – ceny mogą różnić się w zależności od tego, gdzie realizowane będzie zlecenie
  • koszt robocizny
  • ocieplana powierzchnia – zazwyczaj ceny podawane są w przeliczeniu na metr kwadratowy.

Gdzie szukać firmy budowlanej?

Bywają przypadki, że ktoś potrafi i podejmuje się samodzielnego wykonania ocieplania domu. Jednak większość ludzi zda się na firmy budowlane i podejmą się opłacenia wszystkich kosztów taki jak materiały, robocizna i transport. Niestety w dzisiejszych czasach niełatwo jest znaleźć tanią, a zarazem profesjonalną firmę remontowo-budowlaną. Najlepszym rozwiązaniem, aby znaleźć odpowiednią firmę, jest popytać wśród znajomych, rodziny, którzy wykonywali u siebie już taką pracę. Jeśli nie uda nam się zdobyć od najbliższych żadnych informacji, możemy poszukać w internecie opinii poszczególnych firm lub poczytać różne fora, które interesują się daną dziedziną. Lokalne fora internetowe pomogą nam znaleźć najbardziej polecaną firmę oraz uchronią nas przed firmami, które nie cieszą się dobrą reputacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *